ORTAK KADERLERİ SU

0
18

31 Mart seçimlerinde iki dev güç mücadele edecek.
1989 yılından 2004 yılına değin sürekli izlediğim ama hiç yakınlaşmadığım Celal Doğan ile ilgili o yıllarda bir “Celal Doğan Belgesi” yayınlamıştım aylarca. Her yaptığı işi irdelemiş,kimini takdir,kimini de ağır eleştirmiştim.
Eleştirilerimin en ağırı yani en önde gelen ve Celal Doğan’ın sonunu getiren SU fiyatları konusunda olmuştu.1999 DSP-MHP-ANAP koalisyonunda asgari geçim indirimiyle dar gelirli esnaftan aldığı haksız vergi hükümetin, ağır su zammı ve ardından su fiyatlarının yarı yarıya indirilmesi Celal Doğan’ın sonunu getirmişti. Çok yazdık ya zam yapma maliyetini kurtarmıyorsa ; seçim endişesiyle fiyatları indirme dedik ama o iki yanlışın ikisini de yaptı. Kaç kere kendisiyle davalık oldum.
Celal Doğan kurt politikacı. Duygusal asla olmadı. İyi bir matematikçi. Ağzında purosuyla en ünlü matamatiçileri bile sollayan kıvrak zekayı Celal Doğan’da bulabilirsiniz.
Celal Doğan işe lobi faaliyetleriyle başladı. Anket onun için geçerli bir sistem asla değildir. Lafı ortaya atan bir etkin ekibi var. Sürekli algıyı yönetir elde edilen sonuç ise onun anket sonucundan da öte gerçekçidir.
3 aydan beri dönen lobi faaliyetlerini başarıyla yürüttü ve AK Parti dışında bütün oluşumlar Celal Doğan’ı Fatma Şahin’e karşı tek seçenek olarak gösterdi.HDP tam kadro oylarını Celal Doğan’dan yana kullanacak. Bu oy oranı ise yüzde 10 dur.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e gelince; sevecen duygusal, hatır gönülcü. Ama siyasette bu yeterli değil.SU konusunda aynı hatayı Celal Doğan gibi kendisi de yaptı. Başkanlık koltuğuna oturur oturmaz ya zam yapmayacaktı,Düzbağ’ı bekleyecekti,yada çok cüzi maliyet artışlarını yansıtacaktı.
Su fiyatlarındaki düşüşü erken yaptı. Kendisini suçlamıyorum. Öncelikle o fikri veren danışmanını hemen işten el çektirmeli. Zaten basın, tanıtım danışmanları 5 yıl boyunca çok kötü örnekler sergilediler. Buna neden izin verdi derseniz bence aşırı duygusal ve iyi niyetli olmasındandır. Fatma Şahin’in yanında mutlaka iyi bir matematikçi olması gerekir. Başarısını görüntüleyebilmek için en büyük avantajı 31 Marttan önce Düzbağ suyunun muslaklardan akması.
Ayrıca ulusal düzeydeki gün yüzüne çıkması için tanıtıma hemen başlamalı. Ulusal basınla değil, aksine yerelle bu işi yapmalı. Çünkü Türkiye kendisine oy vermeyecek. Yerel oy verecek. Bu ayrımı çok iyi yapmalı.
Bu seçim Celal Doğan Fatma Şahin arasında geçecek, ama zorlu geçecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin hatıra binaen değil, akılcı yöntemle seçim sürecini götürmesi gerek. Yoksa yaşlı kurt kapıda bekliyor.
Yaşlı kurt Celal Doğan siyasette her saniyesi değişkendir ilkesiyle eğer aday olmaz ise sahayı boş bulup yine akılcı bir yöntem izlemezse bile rakibi olmadığı halde yine zorlanabilir. Çünkü halk bu kez ihtiyatlı davranıyor.

Halil Eyyupoğlu

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here