Mozaikler Gaziantep’e Geldi (video Haber)

0
34

ABD’nin Ohio eyaletindeki Bowling Green Eyalet Üniversitesi’nde sergilenen ‘Çingene Kızı’ mozaiğinin parçaları, Gaziantep’e getirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bowling Green Eyalet Üniversitesi arasında daha önce imzalanan anlaşma uyarınca Zeugma Mozaikleri’ne ait 12 parça bundan 6 gün önce Türk yetkililere teslim edilmişti. Çingene Kızı’nın parçaları bugün Chicago kentinden uçakla Gaziantep’e getirildi. Parçaların gelmeden önce Zeugma Mozaik Müzesi’nde hazırlıklar tamamlanmıştı.

Kayıp 12 parça Gaziantep’in Nizip ilçesi Belkıs Mahallesi sınırları içindeki Zeugma Antik Kenti’ne götürülecek ve kalıcı yerlerine yerleştirilecek.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ,Nizip Kaymakamı Kemal Şahin,Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu,Türkiye Muhtarlar federasyonu Genel Başkan yardımcısı Ökkeş Titiz,Kültür İl Müdürü Bülent Öztürk ve çok sayıda ulusal basın mensubunun katıldığı bir karşılama ile Zeugma Mozaikleri Gaziantep Havalimanına indi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Mozaiklerin inme ve taşınma esnasında hava meydanında yaptığı açıklamada çok mutlu olduğunu ifade ederek “50 yıllık Çingene kızı hasreti bitti.Öncelikle bu mutluluğu yaşatan cumhurbaşkanımıza,bakanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Şahin açıklamasına şöyle devam etti;” 50 yıl önce “Mona lisa” mız olan Çingene kızı ailesine dönüyor.Ohio  Eyaleti  Bowling Green Eyalet üniversitesinde  sergilendiğini öğrendik.2013 yılında ben bakan iken bunun raporları bana verildi.Hem hukuki boyutu hem de lobi boyutu ile bir teknik çalışma yapılarak eski bakanımız Nabi  Avcı bakanımla  ve o günden bugüne şimdiki bakanımla bu süreci tamamlamış olduk.En önemlisi,lobi faaliyetiyle en güzel eserimiz Çingene kızı anavatanına dönmüşse bu konuda emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Bu çok güzel bir başlangıç oldu. Avrupa’ya tüm dünyaya baktığımız zaman Anadolu eserleri tüm dünyaya yayılmış durumda.Bu  başarı bir örnek olacak diğer Anadolu eserleri de tüm dünyadan toplanabilecek.Anavatanına dönmesini sağlanacak.Sayın rektörün isteği doğrultusunda karşılığında imitasyonlarını yapıp tekrar bu üniversiteye hediye edeceğiz.

Şunu söylüyoruz;şimdi Gaziantep’e gelme zamanı derken bu hasret bitti; bu Çingene kızımız ve mozaiklerimiz yerine geldi; şimdi bu güzelliği görme zamanı. Birlikte başardık.Herkese teşekkür ediyorum.İnanırsanız başarırsınız.Birlikte başardık.Herkese teşekkür ediyorum” dedi.

YILLAR ÖNCE GÖTÜRÜLDÜ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Bowling Green Eyalet Üniversitesindeki Wolfe Sanat Merkezi’nde sergilenmek üzere eserlerin replikalarının yaptırılmasını üslenirken, parçaların Türkiye’ye nakliyesi Kültür ve Turizm Bakanlığınca gerçekleştirilecek. İlk olarak 2012 yılında girişimleri yapılan 12 parçayla ilgili daha kapsamlı çalışmalar 2017 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı uhdesinde devam etmişti. 1960’lı yıllarda Zeugma Ören Yeri’ndeki kaçak kazılarda yurt dışına çıkarılan ve 1965’te Bowling Green Devlet Üniversitesince 35 bin dolar karşılığında Peter Marks isimli sanat tacirinden satın alınan Zeugma Mozaikleri, o tarihten bu yana üniversitedeki Wolfe Sanat Merkezi girişinde üzeri cam panel içinde döşenmiş vaziyette sergileniyordu.

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=2ahGPpTTSXs&feature=youtu.be

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here