KARKAMIŞ KÜLTÜREL MİRASA ÖNCÜLÜK EDECEK

0
41

Karkamış Belediye Başkanı Ali Doğan Karkamış Karkamış ile ilgili  hedeflerine yönelik açıklamalarda bulundu.

31 Mart 2019 Yerel seçimlerinde iş başına gelen Karkamış Belediye Başkanı Ali Doğan Karkamış’ın binlerce yıllık tarihi geçmişi olmasına rağmen dünyaya kendisini tanıtamamış olması Karkamış için çok büyük eksiklik olduğunu vurguladı. Doğan “Dünya sadece 1911 de başlayıp 1919 lara kadar süren Karkamış Antik Kenti kazılarının İngiltere British Museum’e kaçırılması ve orada sergilenmesiyle tanıdığını ve mutlaka kültürel yaşamı, doğa görümü yönünde de tanınması gerektiğinin altını çizdi.

Doğan yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Ben özellikle kendim başta iktidar olmak üzere Türkiye’de tüm Belediyelerle başta  turizm, tarımsal kalkınma, kültürel kalkınma açısından işbirliği yapacağım. Kimseyle asla siyasi çatışma yapmadan kalkınma için elimden gelen her şeyi yapacağım . Bizim kimseyle sorunumuz yok. Hem siyasi hem ekonomik istikrarı herkes ister, elbette bizi seçen insanlarında tek amacı bu. Bu nedenle kalkınma için uyum ve işbirliği içinde gerek Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ,gerekse diğer Büyükşehir Belediye Başkanlarıyla kutuplaşmadan, ayrışmadan  her zaman görüş alışverişinde bulunup bölgemizin bir kalkınma modelini oluşturma yönünde projelerimiz yürüteceğiz” dedi.

Karkamış Belediye Başkanı Ali Doğan ayrıca Karkamış’ın bir gümrük kapısı ile Ortadoğu’ya açılan bir merkez olması nedeniyle güvenli bölgelere tırlar dolusu mal ihracatının  yüzlerini güldürdüğünü ifade etti. Doğan Karkamış Antik kentinin de olması Karkamış için büyük bir avantaj  olduğunu söyledi.

KARKAMIŞ’TA TARIM VE İSTİHDAM SAĞLAYICI BÜTÜN PROJELERE AÇIĞIZ

Karkamış Belediye Başkanı Ali Doğan Barak bölgesinin  bir kültür hazinesi olmakla beraber tarım alanlarıyla çok büyük bir tarımsal üretim potansiyeline sahip olduğunu, merkez olarak fıstığın en çok bol yetiştiği bir alan olduğunu, hatta fıstığın anavatanı Fırat havzasının önemli bölümünü oluşturduğunu bunun yanı sıra  zeytinde iddialı olduklarını  sözlerine ekledi.

Doğan özellikle ev hanımlarının tarım alanlarında çalışıp emeklerinin fazlasıyla alabilecekleri moringa,

sıfır kalorili şeker elde edilebilen Stevia bitkisinin bu topraklarda yetiştirebileceklerini, bu bitkilerin yetiştiği ülkelerdeki konum itibarıyla Fırat havzasına yakın bir iklim örtüsüne sahip olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

SINIRIN AYIRDIĞI ANTİK KENTTE TARİH VE DOĞA İÇ İÇE

Doğan açıklamasında “Tarihte ilk yazılı antlaşmanın yapıldığı Gaziantep’in Karkamış ilçesinde bu seneki kazılar sonucu Gaziantep Valisi Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Belediye başkanı Fatma Şahin ile beraber geçtiğimiz günlerde Karkamış Arkeopark’ın birinci bölümünü ziyarete açmış olduk.

M.Ö. 900 yılına ait iki büyük kireçtaşı ortostat (taş blok) üzerinde biri kanatlı boğa, diğeri kanatlı geyik-tanrıyla bir bazalt taş üzerinden aslan tasvirini, saray ve tapınak kalıntılarını, eski kazı evini, Roma sütunlu caddeyi, heykelleri ve kartal başlı grifon kabartmalı duvarları görebiliyoruz.

KARKAMIŞ MÜZEYE KAVUŞACAK

Ayrıca Fıratın gün doğumu güzelliği ile bir tabiat mükemmeli bir alana sahibiz. Bu güzellikleri sergilemek de belediye olarak bizim işimiz. Gelen turistleri ağırlamak onlara rehberlik etmek amacıyla ilk işimiz ziyaretçilerin konaklamaları yönünde çalışmalara başladık. En önemlisi Karkamış’a ait bir müzemiz olacak. İnşallah yakın gelecekte çok zengin bir müzeyi Karkamış’a kazandıracağız.

Müzenin yanı sıra Kapsamlı bir para kolleksiyonu da Karkamış’ta olacak” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here