Halil Eyyupoğlu Köşe Yazısı 05.02.2019

0
21

31 Mart seçimlerinin zorlu bir seçim olacağı yönünde genel görüşler var.Bizim yaptığımız araştırmalara göre grafiktede gözüktüğü üzere her nekadar AK parti de muhalif sesler çıksa dahi AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatma Şahin’in oy oranı yüzde 50 bandı üzerinde seyrediyor.DSP’den son dakika aday olan Gaziantep  Büyükşehir Belediye eski Başkanı Celal Doğan ise CHP nin yüzde 15 lik oyu ve HDP’nin Yüzde 11,7 lik oyu ile yüzde 26,7 l,ik kesinleşmiş bir oy bandında seyrini sürdürüyor.İYİ Parti Adayı Ejder Demir ise Yüzde 6,2 lik bir oranla sahaya çıkarken hedef oy kitlesi her ne kadar CHP ittifakındaki yüzde 15 lik CHP oyu olsa dahi en çok ne koparabilirse Ak Parti’den koparması hedefleniyor. HÜDAPAR muhtemelen Ak Parti saflarında yer alacak. Vatan Partisi de büyük olasılıkla Ak Parti lehine oy kullanacak. İki gün önce Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek basın toplatışında yaptığı açıklamada vatan savunmasına yönelik sınır boylarında hükümetin askeri harekatını iç cephenin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. HDP ve CHP birlikteliğine de değinerek şu açıklamayı yaptı; HDP, vatan ve millet bütünlüğüne karşı faaliyetin odağıdır, dahası terör faaliyetinin suç ortağıdır.

Türkiye’nin PKK Terör Örgütünü sınır boylarımızdan temizlemek için askerî harekât yapmak durumunda olduğu bugünkü koşullarda, iç cephenin güçlendirilmesi şarttır.

Vatan Partisi, iç cepheyi sağlamlaştırmak, teröre son vermek, vatan ve millet bütünlüğünü sağlamak için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirme kararındadır.”

Bu verilere baktığımızda Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in büyükol asılıkla yüzde 50 nin üzerinde oy alması tahmin ediliyor. HÜDAPAR ile Vatan Partisinin toplamda yüzde 1 lik oy oranı AK Parti’ye yansısa bile PKK terörü karşıtlığı ve Vatan savunması yönünde bu yüzde 1 lik oranın manevi katkılarıyla Fatma Şahin’in yüzde 5 lik bir oy artışı daha sağlayacağı kesin.Muhtemelen Ak Parti uygulamalarından rahatsız olan yüzde 5 lik kaybolan AK parti oyları ile de bu artış bir yerde tolere edilecek.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here