GAZİANTEP’TE 10 MİLYON ZEYTİN AĞACINDAN 11 BİN 500 TON ZEYTİNYAĞI BEKLENİYOR.( Video Haber)

0
29

 

 

Zeytin Dostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı ve  Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu üyeliği de yapan ve Uluslararası ödülleri olan London’s 1000C silver,İtalya Altın Madalya,7. Ulusal Naturel Sızma Kalite yarışmasında Altın Madalya ödülüne layık görülen  ,Zeytinyağı Cevizli mahallesinde kurulu Murat Zeytinyağı Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çetin ile zeytin rekoltesi konusunda bir söyleşi gerçekleştirdik.

Zeytinin bölgede antepfıstığı ile birlikte hayati önem taşıyan ürünlerin başında geldiğini vurgulayan Murat Çetin, zeytinin tanıtılması, ihracatının ve üretimin artırılmasına yönelik gerçekleştirilen her türlü çalışmayı çok önemsediklerini ifade etti.

Halk arasında ölümsüz ağaç olarak bilinen ve tarihin her döneminde her zaman barışın, dostluğun ve kardeşliğin simgesi olarak kabul edilen zeytinin,  Gaziantep ve bölge ekonomisi adına büyük önem arz ettiğine dikkat çeken Çetin;

“Bugün kentimizde on binlerce ailemiz zeytin üreticiliğinden gelir elde ederek yaşamını idame ettirmekte. Zeytin ve Zeytinyağı Rekoltesi Ulusal Resmi Tespit Heyetinin raporlarına göre Gaziantep’te 10 milyonun üzerinde zeytin ağacı var ve bunların yaklaşık yarısı şu an ürün vermektedir.“  dedi.

Zeytinin Mezopotamya’dan tüm dünyaya yayılmış bir ürün olduğuna dikkat çeken Çetin, yapılan araştırmalara göre Mardin’in Derik ilçesinde bulunan Zeytin ağaçları dünyanın ilk zeytinleri olarak kabul edilmekte. Bu nedenle zeytinin gen merkezi şu an üzerinde yaşadığımız topraklardır ”dedi.

Zeytin üretiminde Türkiye’nin Dünya’da zeytin ağacı varlığına sahip ikinci ülke konumunda olduğunu belirten Çetin, çeşitli bölgelerde yer alan 41 ilde zeytin üretimi yapıldığını anımsattı.

-Rekolte beklentisi konusunda bilgi verir misiniz?

İstatistiklere göre Türkiye çapında 190 milyona yakın zeytin ağacı var.Bunun 10 milyonu Gaziantep’te var. Türkiye çapında  290.000 ton rekolte beklentileri vardı ama Ege bölgesindeki veriler düzenli olmadığı ortaya çıkınca Akdeniz’in dışında Gaziantep ve bölgesinde diğer Rekolte çalışmalarda ortaya çıktığı zaman Ege’de ileri sürülen rekolte gerçeği yansıtmadı.Gaziantep’te be bölgesinde rekoltenin fazla olduğu ortaya çıktı.Bu yıl 250- 260 ton aralığında bir zeytinyağı bekleniyor.

-Suriye’de TSK’nın hakim olduğu bölgelerde Zeytin hasadının ve Zeytinyağı üretiminin Türkiye’ye yansıması var mı?

 Ayrıca Suriye’de, Afrin’de 55.000 ton kadar kooperatif vasıtasıyla Türkiye’ye ihracat kayıtlı zeytinyağı girişi oldu. Bu nedenle biraz fiyatlarda dalgalanmalara sebep oldu. ama şimdi fiyatlar oturmuş durumda.

Geçen yıla göre olmayan sezonda zeytin az olduğu zaman da arz-talep dengesi ile ilgili olmadığı halde “yok yılı” yıl olarak zeytin fiyatları yüksekti.Bu yıl daha fazla bir rekolte söz konusu olduğuna göre fiyatlar biraz aşağı düşmüş durumda. Ama üretim maliyetleri, mazot maliyetleri, gübresi, işçilikler, toplama işçilikleri v.s bunlar maalesef artmış durumda. Zeytinyağında devletin biraz daha destek vermesi gerekiyor Bu çok kıymetli bir ürünü Çiftçiler yetiştiriyor.Bu yıl dekolte olarak 11.500 gibi bir Rekolte bekliyoruz. Gaziantep’de 13 yıldır bu işi yapıyorum; bu kadar çok, bu seneki kadar yoğun bir zeytin rekoltesi olmamıştı.Bölge itibarıyla çok büyük bir Rekolte bekliyorum

-Bir zeytinyağı üretimi nasıl yapılıyor bize gösterebilir misiniz?

Burada yaprakları temizliyor ve yapraklar temizledikten bir fanla sonra ikinci bir fanla kalan yapraklar temizleniyor.Daha sonra yıkama işlemi gerçekleşiyor .Borudan geçerek makineye geliyo.Bu makine tam bilgisayarlı, dijital ortamda bilgisayarlı programla çalışıyor.Daga sonra ezelirek gelen zeytin hamur halini alıyor.Hamur burada iyice kıvam hale geliyor. Soğuk sıkım denen Zeytinyağları kaliteli. Bugün Zeytinyağlarını üretmek için bunu teknoloji ile yapıyoruz Şimdi sıcaklığı çok fazla verdiğim zaman zeytin yağındaki proteinleri öldürüyoruz .Yani bu sistemde soğuk olarak yapıyoruz ve proteinleri kaybetmiyoruz. Ve her kısmı istediğimiz şekilde otomatik olarak ayarlayabiliyoruz.Soğuk sıkım dediğimiz şey 22 ile en fazla 30° olması lazım.Çünkü zeytinyağındaki insan sağlığına faydalı olan proteinler aşırı sıcaktan uçuyor o zaman da faydası olmuyor.

–  O zaman en faydalı zeytinyağını soğuk sıkım olarak kabul edebilir miyiz?

 

-Soğuk sıkım da çıkan yağlar protein kaybı olmadığı için daha faydalı daha sağlıklı olur.Biz burada bu yöntemle kaliteli yağ kazandırmış oluyoruz.Daha sonra burada bekledikten sonra hamur halinde bekleme sürecine geldikten sonra zaten yağ ayrışıyor, hamur olgunlaşıp kendi yağını bırakmaya başlıyor.Bıraktıktan sonra sırası gelen kişiye gönderilmek üzere  burada deklanşör dediğimiz makineye geliyor.

-Zeytinyağı çekimi kaç dakika sürüyor normalde?

Yani normalde işleme almaya başladıktan sonra 20 dakika hamurunda olması ve bırakması bekleniyor, yani biz zeytine hamuru 22 derece en fazla 30° soğuk sıkım gerçekleştiriyoruz. Daha sonra bu makine deklanşör bölümünde  burada ayrıştırılıyor, çamuru ayırıyor. Yani aslında çamur olan zeytinin ham hali buradan çıkarılıyor,Pompa vasıtasıyla seperatör dediğimiz ezme makinesine geliyor.Şu anda dünya standartlarında tamamen bütün ayarları kendisi yapıyor, suyunu kendisi alıyor, ne kadar alacağını biliyor, temizliğini yapması gerektiğini kendi ayarlıyor.Burada da normal yağı çıkartmaya başlıyor.Şunu söylemek istiyorum; zeytin bir meyve, zeytin yağı bir meyve suyu…Nasıl portakalı kesip de anında sıkıyor içebiliyorsanız; zeytin de  tüm aşamalardan geçtikten sonra el değmeden burada anında kullanabilir hale geliyor.Naturel sıkma zeytinyağı dediğimiz bir üçlük zeytinyağıdır naturel sızma , naturel birinci ve Riviera olarak üçe ayrılır. Sıfır sekize kadar olan Natura sızma olarak, Sıfır sekiz ila iki arasında naturel birinci olarak, ikinin üzerinde yemeklik soframızda çıkan riviera sınıfı olarak geçiyor. Bu yağları her şeyle kullanabilirsiniz.Künefe irmik helvası gibi her şeyde kullanabiliriz.Düzgün bir işleme durumu sağlandığında düzgün bir yağ elde edersiniz.Buradan sonraya ana tenekeleri doluyor.

-Tenekelenen zeytinyağı üzerinde tüketiciyi bilgilendirmeye yönelik bilgi bulunuyor mu,örneğin üretim tarihi,nerede üretildiği gibi?

Bundan sonra iş hem tüketiciye hem de Üretici düşüyor.Taşıması, kullanması ve yükleme şekli bile birbirine orantılı bir şekildedir Burada yağlarını tenekeleri koyuyoruz.Üzerine kendi yaptırmış olduğumuz etiketleri yapıştırıyoruz.Bu tenekelerin  üzerinde nerede çekildiğine dair, kaç kilo olduğuna dair, firma sicil numarasına dair her şey üzerinde mevcut.Bunu tenekelerin üzerine yapıştırıyoruz  Bu şekilde yaparak bu işe bir ivme kazandık.Bu nedenle Tarım İl müdürümüzün yeni başlattığı bu uygulamadan dolayı da bize önder oldu.Bu tenekeler  daha uzun süre saklanabilir ve hijyeniktir.Her teneke 16 kg dır.

Zeytin yağı depolanması ise asla betonda tutulmamalı, mutlak surette tahta bir zeminde muhafaza edilmelidir.Bittiğinde alıp evine götürdüğünüzde tenekeleri betona direk bırakmayın.Ev içerisinde bulunmasın.Duvara yakın veya betonun üzerinde değil bir tahta parçasının üzerinde olması gerekmektedir.Çatının altına,çatı arasına konulmaması gerekiyor.Sıcak ortamda olmaması gerekiyor.Çünkü sıcağı yedikçe özelliğini kaybediyor.

Bir zeytin yağının kullanım süresi ne kadardır?

Normalde iki yıl zeytinyağının durması gerekiyor.Bütün bu saydığım şartları karşıladığı sürece betonla duvarla temas etmeyecek şekilde altına bir tahta koymaları zeytinyağının ömrünü uzatır.Bundan sonra zaten bir portakal suyu örneğindeki gibi vitamin değerini kaybetmemiş bir şekilde kullanabiliriz.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here