GAZİANTEP CHP TABANINDAN DELEGE TEPKİSİ

0
25

Cumhuriyet Halk Partisi’nde İl ve ilçe kongre takvimi açıklandı.

Kongre takvimin açıklanmasıyla birlikte şikâyet sesleri yükselmeye başladı. İlçe başkanlarının delege tespitinin kurallara uygun yapmadığı yönünde sosyal medyada çok sayıda şikâyet gözlerden kaçmıyor.

Gaziantep’in neredeyse tüm ilçelerinde şikâyetlerin olduğu gözlemlenirken, geçtiğimiz günlerde Nizip İlçe Başkanlığına adaylığını sosyal medya hesabından duyuran Mehmet Alpaslan’da sitem ederek bir paylaşımda bulundu. Mehmet Alpaslan’ın paylaşımının da şunu belirtti.

Merhaba Arkadaşlar, içinde bulunduğumuz kongre sürecinde Tüzüğün emrettiği delegelerin seçimle tespiti yapılmayıp, mevcut başkan tarafından yazılmaktadır.

Daha da ilerisi delege listesini dahi almamıza izin verilmemektedir. Tespit ettiğimiz delegeler korkak ve çekingen davranıyor. iletişim kurmamıza dahi ortam yaratmıyorlar.

Her türlü yenilik ve değişim onu yaşayanlar tarafından istenmedikçe, benimsenmedikçe, değişime uygun ortam yaratılmadıkça değişimin olması mümkün değil. Diğer bir deyişle demokratik ortam oluşmayınca değişimin önünün açılması mümkün değil diye düşünüyorum. Şu an bu süreçleri yaşamaktayız. İlçeye, teşkilata ve ülkeye verecek bir şeyi olmayanlar, maalesef yönetimde kalmak için demokratik olmayan her yönteme başvurabilmektedir. Bu sorunları genel merkezden gelen heyete iletmeye çalıştık ama, gündemin bu olmadığını belirterek kapattılar. Sosyal Demokrat bir partinin anti demokratik uygulamalarla, yenilenmesi, değişmesi mümkün değildir. Özelde Nizip ‘te büyümesi ve iktidar olması imkânsızdır. Saygı ve selamlarımı sunarım.”

Peki delege tespiti niçin önemlidir?

Herhangi bir il-ilçe başkan adayın halkta her ne kadar karşılığı olsa da, ilçe başkanlık seçiminde delegeler oy kullanıyorlar.

Dolayısıyla ‘asker delege’ olarak tabir edilen delegelerin ‘kendisini delege yazan’ başkan adayını seçmeleri neredeyse kaçınılmaz oluyor.

Bu da gösteriyor ki, CHP tüzüğünde delege tespiti ile tüzük her ne kadar ‘mahallelere sandık kurulması ve delegeleri üyelerin seçmesi’ belirtilse de delegeler mevcut ilçe başkanları tarafından ‘kendisine oy kullanacak ve yeniden ilçe başkanı seçecek’ şekilde yazılıyor.

İlçeler için bir üst organ olan bazı İl yönetiminin de buna göz yumduğu gözlemleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here