GASTROANTEP STARTINI VERDİ

0
23

Gaziantep Büyükşehi Belediye Başkanı Fatma Şahin, bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’nde (Gastroantep) yalnızca Gaziantep’in kebabını, lahmacununu ve baklavasını değil, bir şehir kalkınmasını anlatacaklarını bildirdi.

Gaziantep Valiliğinin koordinasyonunda Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) iş birliğinde 12-15 Eylül tarihlerinde organize edilecek 2’nci Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali tanıtım toplantısı, İstanbul’da gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Ülkemizin lezzet başkenti, 5 antik kentiyle en güçlü medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Gazi şehirden hepinize selamlar getirdim. Aslında insanlık tarihi kadar eski bir hikâyenin hangi aşamalara geldiğini görmek için İstanbul’dayız. Yalnızca kebabı, lahmacunu ve baklavayı anlatmak için burada değiliz. Bunun bir Anadolu kalkınması, bir şehir kalkınması üzerinde hedeflerimizin ne olduğunu anlatacağız” dedi.

Sunum eşliğinde katılımcılara Gaziantep’le ilgili bilgiler veren Şahin, Gazi şehrin sanayisiyle, ticaretiyle, nitelikli insan gücüyle farkındalık oluşturmak istediğini söyledi.

Gaziantep’in bereketli hilalin ortasında yer aldığını aktaran başkan Şahin, kentin Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz Bölgesi arasında çok önemli lojistik bir üs olduğunu aktardı.

Başkan Fatma Şahin, “Güçlü ve zayıf taraflarımızı çok iyi görmemiz lazım. Bulunduğumuz coğrafya, bizlere risklerin yanında büyük fırsatlar da veriyor. Her noktada şehirlerin anasıyla İstanbul’la yarışıyoruz. Gerek ihracatçı firma sayısı, gerekse üretim kapasitemizle İstanbulla birlikte Anadolu’nun kalkınması için rakamları daha da güçlendireceğiz. Türkiye’nin 100’üncü yılında ülke ekonomisini Dünya’nın en büyük 10’uncu ekonomisi haline getirmek için hedeflerimiz var. Bu hedefe sadece İstanbul ve Ankara’yla ulaşamayız, bu Anadolu’nun topyekun kalkınmasıyla yerel kalkınmayı yukarıya taşımamızla olacak. Tek başına kültürle, sanatla, gastronomiyle yüksek teknolojiye geçemeyiz, inovasyon ve AR-GE üzerine çalışmamız gerekiyor” dedi.

Şehirlerin yarıştığı yeni bir dünya düzeni kurulduğunu hatırlatan Şahin, Avrupa’daki bir ülkenin herhangi bir belediye başkanının diliyle konuşulamazsa sürdürülebilir kalkınmadan söz edilemeyeceğini, kesinlikle küresel rekabete girişilemeyeceğini bildirdi.

Gaziantep Valisi Davut Gül ise, İstanbul’da düzenlenen 2. Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali Tanıtım Toplantısı’nda Gaziantep’in lezzetleri için tüm şehrin bir arada olduğunu belirterek şehirde güçlü bir birlik ve beraberliğin bulunduğunu kaydetti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Gaziantep Valiliği Koordinasyonunda Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) ile işbirliği içinde, dünyanın en önemli gastronomi merkezlerinden biri olma hedefiyle düzenlediği GastroAntep Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivalinin tanıtım toplantısında konuşan Vali Gül, “GastroAntep şehrin topyekûn desteklediği bir proje. Bu sene bir basamak daha yukarı çıkıyoruz. Gaziantep’in, coğrafyanın kendisine yüklediği sorumlulukları var.  Gaziantep’teki yemeklerin tatları,  aroması, kalitesi sadece Gaziantep’in değil iç ve dış göçle gelen kültürün oluşturduğu lezzetler. Bunun bin sene sonra da aynı şekilde muhafaza edilmesi lazım. Bu açıdan tohum bankası, baharatların kütüphanesi ve buna benzer Gastronomi şehriyle beraber oluşan yenilikler bizleri daha kurumsallaştıracak” dedi.

Toplantının ardından gazeteci, köşe yazarları ve gurmelerle bir araya gelen başkan Fatma Şahin, kendi elleriyle katmer yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here