Fuar, finans merkezine HAZIR MIYIZ? ( Halil Eyyupoğlu köşe yazısı)

0
12

Geçtiğimiz günlerde yapılan Türkiye Kalite Derneği’nce (Kalder) düzenlenen 28. Kalite Kongresi’nde konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin “21. Yüzyılda Metropoller ve Çağın Gereklerini Yakalamak” başlıklı oturumda, akıllı şehir çalışmalarını anlattı. Teorik olarak yapılması gerekenlerin altını çizdi.

Lakin dış ticaret alanında dünyada kendini kabul ettirmiş olan kentlere baktığımızda ne kadar geride olduğumuz meydanda. Lakin hemen karamsarlığa düşmemize gerek yok.. Vizyonel bir yaklaşımla bir Dubai, bir Hong Kong neden olunmasın önce bunun tasarımını yapmamız gerek. 1980 sonrası Özal’ın ekonomi modeli  aslında Gaziantep’in lojistik bir dış ticaret merkezi olduğunu ispat etti.

Şimdi bu tasarımla yola çıktığımızda 1980 öncesi ve az sonrası ABD den sonra dünyanın 2. Canlı hayvan ihracatını yakalayan bir Gaziantep olgusunu öncelikle düşünmemiz gerekir.

Dahası dünün Mardinli, Nusaybinli, Şırnaklı, Cizreli, Şanlıurfalı hatta Gaziantep köylerinden gelen şalvarlı kamyoncular Habur’a uzun kuyruklar oluşturarak giderken bu insanların bugün Gaziantep’in en büyük sanayicisi olduğunu unutmamak gerek. Özal’ın ihracat seferberliğinden bir Gaziantep sanayisi çıktı. Demirel’in ihracat seferberliğinden Mehmet üzümcü ile beraber Gaziantep İplik sanayisi ve SANKO ortaya çıktı.

Ve bu atılımla Gaziantep ekonomisinin yeri bugün 6. Sıra olmasına rağmen bence liman kentlerine de büyük bir rakip potansiyeline sahip. Gaziantep Ticaret Odası Kalite mükemmeliyet ödülünü havadan almadı.

İş aslında bundan sonra başlıyor. Hükümet Gaziantep için itici güç olmalı.Mutlaka Gaziantep değerleri havaalanı çerçevesinde bir dış ticaret merkezini bünyesinde bütünleşmeli.

Dün yazdık. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i Türkiye’de Muharrem Balat’a Jeotermalde nasıl kapı açtıysa bugün içinde Gaziantep’in dış ticaret merkezi oluşumunda bir kilit isim olarak görüyoruz.

 Geçtiğimiz gün Enerji Zirvesinde EMO Yönetim Kurulu Başkanı İslim Arıkan jeotermalde  verilen ortaya koydu. Fatma Şahin’in sadece MTA dan bürokratik engeli kaldırması sonucu jeotermalde 1500 megabayt kurulu gücü elde etmişiz. Bugüne kadar 8 milyar kilovat ise elektrik elde etmişiz. Gaziantep’in ise 7,5 milyar Kilovat elektrik tüketimi var. Sayın Fatma Şahin’in bir imza işini çözmesiyle Sayın Muharrem Balat’ın girişimiyle jeotermalin gücü kadar Gaziantep’te enerji tüketiyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here