FATMA ŞAHİN FESTİVALİ ÇİN GİBİ MUCİZEYE ÇEVİREBİLİR (Köşe yazısı Halil Eyyupoğlu)

0
24

GastroAntep Festivali Gaziantep’te tüm görkemi ile sürerken aynı günlerde de GastroAntap festivaline benzer bir festivalde Çin’de gerçekleşti.

Aslında Gaziantep’te yaşanan festival  bizim bildiğimiz güzün yapılan kışa hazırlık sayılan neşe ile karışık yoğun bir iş taşkalası. Bazen adına bağ bozumu bazen güz hazırlığı denmiş.

Çinliler bizim yıllarca geleneksel hale getirdiğimiz bu aylardaki yoğun çalışmayı “Güz Ortası Festivali”  olarak isimlendirmişler ve  çok büyük katılımlı festivale yani bayrama dönüştürmüşler.

Aslında Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in varmak istediği nokta Çin’de gerçekleşen bu bayramda-festivalde elde edilen devasa gelir getiren bütçe.

Bazen eleştirel olarak sosyal medyada yazılanları okuyoruz; “Bu festivale ne gerek var, bu işsizlikte piyasa durgunluğunda” diye. Bu eleştirilere karşın ben büyük özveriyle Fatma Şahin’i destekleyen biriyim.

Nedenine gelince; GastroAntep festivalinin 2. gününde çok verimli bir panel düzenlendi. Bu panele çağrılan Gastronomi ve Turizm  sektöründe Türkiye’de söz sahibi yatırımcı misafirlerin ortak görüşü ;“bu festivali nasıl büyütür, havaalanı ve çevresinde nasıl bir merkez oluşturulur” .

Elbette bir iş yaparken para harcanacak. Hatta devasa paralarda harcanacak. Bu para elbette Büyükşehir’in kesesinden olacak. Ve Büyükşehir Belediyesine bir kuruş da girmeyecek. Bu festival atmosferinde Gaziantep’e bu vesile ile gelen turistler, misafirler bu kente para bırakacaklar. Yani elde edilen gelir esnafın cebine girecek. Dış ticarete de elbette çok büyük yansıması olacak. Belki bu girdiyi bu yıl göremeyebiliriz. Ama daha kapsamlı bir çalışma sektörel ataklarla Çin’deki Güz ortası Festivali’ndeki gelire benzer girdi elde edbiliriz. Hayal mi ; hayal olacağını sanmıyorum. Size göre hayalse bu hayali gerçekleştirebilecek bu kentte çok sayıda Fatma Şahin’ler var. Yeter ki kararlı olalım.

Şimdi GastroAntep festivaline ışık tutacak aynı günlerde yapılan Çin’deki Gün Ortası Festivalindeki verileri sunuyorum;

“Çin’in en önemli bayramlarından biri olan Güz Ortası Festivali, iki günde 105 milyon kişiyi ağırladı. Geçen yıla göre yüzde 7.6’lık ziyaretçi artışı yaşanan festivalin geliri de 6.7 milyar dolara ulaştı…

 Çin’in en büyük bayramlarından biri olan Güz Ortası Festivali, ülke içinden ve yurt dışından milyonlarca turist ağırladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamaya göre cuma günü başlayan bu yılki festival için 105 milyon Çinli turistin ülke içinde seyahat etti. Bu rakam, bir önceki yılın tatil verilerine kıyasla yüzde 7,6’lık bir artış ifade ediyor.

Bakanlık verilerine göre yerli turizmden aynı dönemde kaynaklanan hasıla tutarı, toplam 47,28 milyar yuana (ortalama 6,7 milyar dolar) ulaşarak, bir önceki yıla oranla yüzde 8,7 kadar artmış oldu.

Öte yandan Bakanlık, festival şenlikleri çerçevesinde ülkenin her tarafında aile değerlerini, yurt sevgisini ve geleneksel Çin kültürünü öne öne çıkaran ve sergileyen birçok düzenleme yapıldığını söyledi. Güz Ortası Festivali Çin’de esas olarak aileleri bir araya getiren bayram günleri olarak görülüyor ve Çin’e özgü bir pasta olan ay çörekleri yeniyor.              

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here