EN ANLAMLI SES FATMA ŞAHİN’DEN GELDİ :ORTADOĞU FİNANS VE FUAR MERKEZİ OLUŞTURMALIYIZ (Halil Eyyupoğlu-Köşe Yazısı)

0
42

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in vizyoner yaklaşımları kente renk katmaya devam ediyor.

Gaziantep Valiliğinin koordinasyonunda Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) iş birliğinde 12-15 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 2’nci Gastroantep Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali Tanıtım Toplantısı geçtiğimiz gün gerçekleştirildi.

Fatma Şahin mükemmel bir çalışma ile Gaziantep’in her açıdan profilini anlatan bir sunumla karşımıza geçti. Bu sunumda öne çıkan iki veri vardı. Gayrisafi Yurtiçi Hasıla GSYH 15 milyon nüfusla Türkiye’nin en büyük ekonomisini oluşturan ve dünyanın önde gelen ticaret merkezi İstanbul’un Gayrisafi Yurtiçi Hasıla GSYH sı 18 bin USD olurken, 2 milyonluk Gaziantep’in Gayrisafi Yurtiçi Hasıla GSYH sı ise 8 bin USD olmuş. Gaziantep için bu oran İstanbul’a göre kat kat iyi. Bu veriden anlaşılıyor ki Gaziantep hızla gelişen ve Dünya Ticaretinde yerini alan bir merkez konumuna şimdiden gelmiş durumda.

Daha önceki tespitlerimiz ve bu tespitlere dayalı görüşlerimizi bu köşeden sizlere yansıtmıştım. Bu ekonomik büyüme karşısında Fatma Şahin’in dediği gibi ihracat odaklı vizyoner stratejimizi geliştirmemiz gerekiyor.

Bu konuda kendini ispat etmiş bırakın mal ihracat hareketini, Dünya Ticaret merkezinin önemli durağı olan Dubai’nin 31.3 milyar dolar turizm geliri var.

Fatma Şahin açık çağrı yapıyor şunu demek istiyor ihracatımızla turizmimiz at başı gitmesi gerekiyor .Yarışacağımız hedef şehir Dubai olmalı.

Bu nedenle Dubai’de olduğu gibi , İstanbul’da Atatürk havalimanı yanında her uçaktan görülebilecek bir şekilde ihracat odaklı vizyoner bir yapıyla sektörlerin yarışacağı expo-center yani Dünya Ticaret Merkezin Gaziantep’te aynı şekilde havaalanı civarında görkemli bir şekilde kurulması şart.

Ve Fatma Şahin o beklenen müjdeyi bize verdi;

“Pasta büyüdügü zaman herkesin yararlanacağı bir bölgesel kalkınma modeli ortaya çıkacak. Onun için kentsel rekabet gücümüzü artırmalıyız, kendimizi çok iyi tartmalıyız. Küresel bir oyuncu olmamız için Dünya nereye gidiyor sorusuna cevap bulabilmek için çalışmalıyız. Yaptığımız çalışmada genel stratejimiz, kentsel analizlerle kentsel rekabet gücümüzü ortaya çıkarmak olacaktır. Şehirde kalkınma, yatırım ve tanıtım ofisini oluşturacağız, sanayi odaklı, tüm ilgili odaları kapsayacak bir ofis kuruyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here