BM ABD VE RUSYA’NIN İSTEĞİ DOĞRULTUSUNDA AÇIKLAMA YAPTI

0
22

Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konsey’inin (BMGK) Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik Barış Pınarı Harekatı’nı durdurması çağrısının yer aldığı ortak açıklamasına engel oldu.

ABD, BMGK’ye Türkiye’nin Suriye’ye asker operasyonunu ”durdurması” ve güvenlik kaygılarını ”diplomatik kanallarla” çözmesi çağrısı yapan bir açıklama teklifinde bulundu.

Bu doğrultuda Birleşmiş Milletleri açıklamasını şöyle yaptı:

BM Genel Sekreteri António Guterres Perşembe günü yaptığı açıklamada, Suriye’nin kuzeyindeki yenilenen ihtilafın azaltılmasının “kesinlikle şart” olduğunu söyledi. ABD’nin askerlerini Suriye’den çekeceğini açıklamasından birkaç gün sonra Çarşamba günü hava saldırıları başlattığını ve Türkiye’nin Kara harekatına geçtiğini açıkladı.

Kopenhag’daki gazetecilere konuşan BM başkanı, “Suriye sorununa, dünyadaki başka herhangi bir soruna da askeri çözümlere inanmadığını” söyleyerek “Ben her zaman politik çözümlere şiddetle inanıyorum. ” dedi.

Ayrıca Guterres insani durum ve sivil göç konusunda endişelerini dile getirdi.

BM Mülteci Dairesi, BMMYK daha önce savaştan kaçmak için on binlerce sivilin harekete geçtiğini söyledi.

Bu arada, New York’taki BM Güvenlik Konseyi, ABD Büyükelçisi Kelly Craft’ın gazetecilere verdiği demeçte, ülkesinin Türkiye’nin askeri harekatı kararını onaylamadığını söylediği gelişmelere dair kapalı görüşmelerde bulundu.

Türkiye’nin ayrıca “Kürt halkını ve Hıristiyanlar dahil dini azınlıkları korumaktan tam sorumlu” olduğunu ve ISID terörist grubunun “kendisini hiçbir şekilde şekillendirmemesini ya da biçimlendirmemesini” sağlamaktan da sorumlu olduğunu söyledi.

De-escalation of Turkish military operation in northern Syria ‘absolutely essential’

    10 October 2019Peace and Security

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here