Besni Eğitim Bayramı coşkuyla kutlandı

0
22

Adıyaman Besni İlçesi, bu yıl 21’incisini düzenlediği Eğitim Bayramı’nı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla büyük bir coşku ile kutladı.

Adıyaman Besni İlçesi, bu yıl 21’incisini düzenlediği Eğitim Bayramı’nı  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla büyük bir coşku ile kutladı. Besni Eğitim Bayramı etkinliğinin Türkiye ve dünyada bir ilk olduğuna dikkat çeken Bakan Selçuk, “Besni Eğitim Bayramı, Türkiye’ye örnek teşkil etmeli” dedi.

BAKAN SELÇUK: BESNİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK TEŞKİL ETMELİ

Besni’de gerçekleştirilen Eğitim Bayramı’nın Türkiye’ye örnek teşkil etmesi gerektiğini söyleyerek eğitime verilen önemi dikkat çeken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Bir ilçede eğitim bayramı kutlanması başlı başına bir değer. Eğitim ve bayram kelimelerinin yan yana bulunması sadece Besni için değil, Adıyaman için değil Türkiye için bir değerdir. 21 yıldır sürdürülen bayramın tüm Türkiye’ye örnek olmasını da temenni ediyorum. Eğitime sadece şu anki durumumuzu iyileştirmek için bakmamak gerekiyor. Eğitimin kalitesinin yükselmesi ile ekonominin nasıl yükseleceğini, eğitimin yukarı çıkmasıyla demokrasinin de nasıl yukarı çıkacağını biliyoruz. Bu yüzden eğitime önem veriyoruz. Yapılan eğitim bayramının öncelikle çocuklarımızın yüreklerini şenlendirmesi ve öğretmenlerimizin de yolunu aydınlatması gerekiyor. Besni’de başlatılan bu eğitim bayramının tüm Türkiye için uygulanması taraftarıyız. Adıyaman’da eğitim kalitesinin artması için kısa, orta ve uzun vadede neler yapabileceğimizi gerek valimizle gerek belediye başkanlarımızla gerekse de STK’larla görüyoruz. Adıyaman için eğitimde bir yol haritası ortaya koyacağız” ifadelerinde bulundu.

PEKMEZ: ÇOCUKLARIMIZIN OKULA BAYRAM HAVASIYLA GELMESİNİ ÖNEMSİYORUZ

Çocukların eğitim için okullara bayram havası ile gelmelerini önemsediklerini dile getiren Adıyaman Valisi Aykut Pekmez, “Çocuklarımızın okullara bayram havasında gelmesini çok önemsiyoruz. İlçemiz bu anlamda eğitime önem veren bir ilçedir. Bir ülkenin en önemli gücü yetişmiş genç nüfustur. Gerek ülke olarak gerekse de Adıyaman İli olarak genç bir nüfusa sahibiz. Bu genç nüfusu en iyi şekilde eğitmemiz gerekiyor. Son yıllarda özellikle eğitimde önemli yatırımlar yapıldı. Okullarımızın fiziki imkanları iyileştirildi. Okullarımız teknoloji ile buluşturuldu. Besni Eğitim Vakfı da ilçemizin eğitimine önemli katıklar sunuyor. Eğitim Bayramı’nda emeği geçen tüm kesimlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BAĞIŞ: BESNİ EĞİTİM VAKFI OLARAK GENÇLERİMİZE VİZYON KAZANDIRIYORUZ

Besni Eğitim Bayramı’nın 21 yıldır kutlandığına işaret ederek ilçenin eğitimden beklentilerine vurgu yapan Besni Eğitim Vakfı Başkanı İbrahim Bağış, “Besni Eğitim Bayramı bu yıl Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımı ile bu yıl tam manasıyla bir bayrama dönüştü. Besni bu eğitim bayramını 21 yıldır kutluyor. Ülkemizde ve dünyada eğitim bayramını kutlayan tek ilçe biziz. Her şey eğitim kalitesiyle ortaya çıkar. Kaliteli ekonomi de kaliteli siyaset de yine eğitimle olacaktır. Eğitim birinci sırada bizim için. Besni Eğitim Vakfı olarak yaklaşık 5 bin öğrencimize burs bağladık. Besni Eğitim Vakfı İlköğretim Okulunu yaptık. Besnili olmak bir ayrıcalıktır diyoruz. Kimseye ihtiyaç duymadan kendi ayakları üzerinde duran ve ülkeye değer katan bir ilçeyiz. Besni her şeyin en iyisini hak ediyor. Besni Eğitim Vakfı eğitimde gençlerimize yeni vizyonlar kazandırmak için faaliyet göstermektedir.  Besni Eğitim Vakfı olarak çocuklarımızın eğitimde kaliteyi arttırmaları için onları akademik başarı dışında sporda, sanatta, kültürel etkinliklerde de onları tamamlamaya çalıştık. İlçemizin bu değerli insan kaynağını nasıl kullanabiliriz diye düşünmemiz gerekiyor. Kooperatifçiliği nasıl geliştirebiliriz, organik tarımı nasıl daha ön plana koyabiliriz. Tarihi ve kültürel değerlerimizi nasıl yükseltebiliriz diye projeler geliştirmemiz gerekiyor. Organize sanayi bölgemize nasıl yatırımlar çekebiliriz konusu bu ilçe için önem arz ediyor. Yaratıcı rekabet oluşturmak gerekiyor. Bu soruların cevabı aslında çok yakınımızda. Çalışmak çalışmak çalışmak. Zadece bedensel değil zihinsel çalışma çok önemli. Bunun için de kaliteli eğitim mutlak suretle gerekli. Besni Eğitim Vakfı siyaset üstü bir vakıftır. Besnililer de bunu böyle kavrarsa daha ileriye gidebileceğiz. Vakfımızın amacı Besni İlçemizi her alandageliştirmektir” diye konuştu.

ERDOĞAN: BESNİ KENDİSİNİ SAHİPSİZ HİSSETMESİN

Dünyada bir ilk olan Besni Eğitim Bayramı’na ilk defa bir Milli Eğitim Bakanının katıldığını söyleyerek Bakan Selçuk’un Besni’ye davet edilmesi için verdiği mücadelelerden bahseden Gaziantep AK Parti Milletvekili Mehmet Erdoğan:  “Besni Eğitim Vakfının kurucuları arasında bende yer almaktayım. Besni o yıllarda bölgenin en yüksek eğitim kapasitesine sahip ilçesiydi. 1933 yılında Besni Gaziantep’in bir ilçesiydi. Nüfus ise 50 binin üzerindeydi.  Türkiye’de Besni nüfusu 54 bindi. Besni sadece bugün Gaziantep’te 120 bin nüfusa sahip. Besni Türkiye’nin her tarafında. Ben Pazartesi günü Nusaybin’de idim. Telefonumu arayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk. Sayın Bakanımız dedi ki bana not bırakmışsın dedi. Bende telefonda aynen şunu dedim. Sayın Bakanım Besnililer kendisini sahipsiz hissediyor. Lütfen Besni’yi sahipsiz bırakmayın. Eğitim Bayramı’nın başı sizsiniz. Bugüne kadar gelen geçen bakanlarımız en üst düzeyde temsil etmeye çalıştılar. Ya bir müsteşar gönderdiler ya da bakan yardımcısı gönderdiler sağ olsunlar. Bakan Beye dedim eğer gelmeyecekseniz en azından bir bakan yardımcısı gönderin dedim. Besni’yi tebrik ediyorum. Bakanlığı yoğun telefon trafiğine maruz bırakıp Sayın Bakanımızın gelmesi için çok emek sarf ettiniz. Ben en son noktayı koydum bakan beyin ilçemize gelmesi için. Bu kürsüde siyasete müsaade etmedik ve etmeyeceğiz de. Neden? Siyaset tabi olacak. Ben milletvekiliyim. Ancak önce Besni gelir. Bu kürsü Besni için var. Önce Besni’ye hizmet etmek var bizim için. İlk Milletvekili olduğum gün söz vermiştim. Besni Gaziantep arasında  duble yol yapılacak diye. Sözümüzü tuttuk yaptık yolumuz bitmek üzere. 740 bin dönem araziyi sulayacak Çetintepe Barajını  vekil olduğum günden beri takip ediyorum. Suyu Kahramanmaraş’tan aldığımız için sorun olabiliyor. Çetintepe Besni’ye devam ediyor şimdi. Ardıl Barajını yaptık” dedi.

EMRE: BESNİ YENİ EĞİTİM ALANLARINA İHTİYAÇ DUYUYOR

Besni’nin  eğitim başarısından bahsederek  ilçenin eğitim kurumlarında eksiklik hissettiğini ve yeni eğitim alanlarına ihtiyaç duyulduğunu Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a açıklayan Besni Belediye Başkanı Eyyüp Mehmet Emre, “Dünyada ilk ve tek olan eğitim bayramının bu yıl 21’incisini kutluyoruz. Döneminde 23 medreseyi bünyesinde bulunduran ilçemiz alimlerin merkeziydi. Bugün de hayırsever insanlarımızın gayreti ile ilçemize büyük kazanımlar sağlanmıştır. Eğitime çok değer veren bir ilçeyiz. 15 Temmuz Mahallemiz eğitimde çok yoğun nüfuslu bir mahalledir. Ancak sadece ilköğretim okulumuz mevcut olup liseye ihtiyaç duymaktayız. Yine Hasan Tütün Mahallemizde Japon Besni sevdalılarının yaptırmış olduğu okulda ikili eğitim sistemi uygulanmakta olup ikinci bir ilköğretim okuluna ihtiyaç duymaktayız. Bununla birlikte milli eğitimde personel sayımız binin üzerinde ancak ilçemizde bir öğretmen evimiz bulunmamaktadır. Yine halk eğitim merkezimizin müştakil bir binası yoktur. Binamıza müştakil bir yapı beklemekteyiz. Eğitim bayramımızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Besni aynı zamanda ticaretin de merkezi konumunda. Besni’ye çok güzel hizmetleri olan Erdemoğlu Ailesine de buradan şükranlarımı sunuyorum. Besni’ye eğitim anlamında da kültürel anlamda da ciddi emekler veriyorlar. Yaklaşım altı aydır belediye başkanı olarak hizmet veriyorum. Mümkün olduğu kadar hemşerilerimizin taleplerine yetişmeye çalışıyorum imkânlarımız dâhilinde. Bu altı aylık süreç içinde güzel işlere de imza attık.  Besni’nin her mahallesinde yol problemimiz var. Biz yollarımızı yapmaya başladık. Asfaltlama çalışmalarımız devam ediyor. Yeni yollar açacağız” açıklamalarında bulundu.

TUTDERE: BESNİ ADIYAMAN’IN AYDINLIK YÜZÜDÜR

Besni’nin Adıyaman’ın aydınlık yüzü olduğunu söyleyerek ilçenin eğitime verdiği öneme dikkat çeken CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, “Besni Evliya Çelebi’nin bile hayran kadım dediği bir ilçe. İnsanı ile kültürü ile Adıyaman’ın incisi. Besni’yi  her zaman Adıyaman’ın aydınlık yüzü olarak görürüz.  Besni bizler için çok kıymetli. Besni’de eğitim bayramı kutlanıyor olması bizler için çok kıymetli. Besni ve eğitim tarihe baktığımızda birbiri ile bütünleşmiş iki kavramdır. Besni Lisesi’nden mezun olup Türkiye’nin değişik alanlarında çok büyük başarılara imza atmış çok değerli vatandaşlarımız var. Besni 23 medresesi olan bir yaşam alanıydı. Besni eğitimde hak ettiği yerde midir? Eğitim sistemimizin sorunları mevcut ancak Besni Eğitim Bayramı’nı hem Adıyaman’ın hem Besni’nin eğitim sorunlarının görüşüldüğü çözüme kavuşturulduğu etkinlikler olarak kutlamak da gerekiyor. Adıyaman üniversitelere öğrenci yerleştirmede Türkiye’de 61’inci sırada. Eğitim bayramlarımızın eğitim çıtasının daha da yukarılara çıkması için bir vesile olması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here